Hoppa till innehåll

RaukCard

Rengöring

50,00kr100,00kr inkl. moms

Priset är per kort.

På ett skonsamt sätt och med stor noggrannhet hjälper vi till att optimera erat korts chans för så högt betyg som möjligt innan graderingen.
Många kort som skickas in för gradering har lättare skador, smuts, damm, fingeravtryck mm. Detta påverkar kortets betyg avsevärt vid gradering. Därför erbjuder vi nu rengöring samt reparation av mindre skador. Vi utför även putsning av slabs för redan graderade kort. Ansvarig för denna process är Mikael som har antikvariska kunskaper inom restoration och papperskonservering.

OBS! RaukCard vidtar största möjliga försiktighet under hanteringen av Kundens Objekt under graderingsprocessen. RaukCard friskriver sig från ansvar för om Kunden hävdar någon skada på Objekt efter genomförd tjänst.

Vad vi kan fixa: Tumavtryck, damm, ytliga fläckar, oxidering, lättare kantstötningar och hörnstötningar, kurvning av kort.
Vad vi inte kan fixa: Whitening, Veck, Repor, Printlines, Misprints, Saknade delar av kort.

Artikelnr: N/A Kategori:
Tvättprogram

Standard 50kr, Premium 80kr, Ultimat 100kr